Lombard Fakty i Mity

Lombard Fakty i Mity

lombard fakty i mity

Pilnie potrzebujesz gotówki? Nic prostszego, zajrzyj do lombardu. Obawiasz się tej formy pozyskania pieniędzy? Poznaj fakty oraz mity i wyrób swoje własne zdanie.

Kilka dni do wypłaty, szykuje się premia i dodatek, a więc gotówki będzie nieco więcej niż zwykle. Jednak do tego czasu trzeba sobie jakoś poradzić, zwłaszcza że pojawiło się kilka nieprzewidzianych wypadków związanych z autem. Stare „zimówki” trzeba było wymienić w końcu na nowe. Ubiegłoroczna stłuczka po pierwszych opadach śniegu była silnym motywatorem. Doszło do tego, że wydatki wyczyściły domową kasę. Nie chcesz brać kredytu, bo na załatwienie formalności potrzeba czasu? Co możesz zrobić? Wybierz się do naszego oddziału Lombard Kalwaryjska już dziś!

Fakt 1 – Sprzedajesz swój przedmiot ale w określonym czasie możesz go odzyskać (umowa kupna-sprzedaży z prawem odkupu)

Jakie przedmioty przyjmuje lombard? Takie, które w oczach jego pracowników mają wartość i w razie konieczności można je łatwo sprzedać. Strony zawierają umowę, w której w zamian za wypłaconą kwotę, oddajesz pod zastaw kosztowności.

Lombard najchętniej przyjmuje:

  • złoto i srebro,
  • sprzęt elektroniczny
  • telefony komórkowe,
  • tablety,
  • laptopy,
  • konsole,
  • sprzęt budowlany,
  • urządzenia AGD
  • i inne

Fakt 2 – Lombard może sprzedać twój przedmiot

Tak ale tylko dzieje się tak tylko w sytuacji, gdy sprzedający nie odkupił w umówionym czasie swojego przedmiotu. Zgodnie z umową przechodzi on na własność lombardu, a ten może go sprzedać po ustalonej przez siebie cenie. Jeśli jednak dotrzymasz terminu i zapisów umowy, odzyskasz swój sprzęt.

Fakt 3 – Nie otrzymasz 100% równowartości zabezpieczenia

Banki udzielają kredytów na potężne kwoty, biorąc w zastaw (na zabezpieczenie spłaty) np. nieruchomość. Często wartość budynku lub mieszkania jest wyższa niż pożyczana kwota. Nikt się nie sprzeciwia, a obie strony czerpią z tego rozwiązania korzyści.

Lombard działa praktycznie na tych samych warunkach, ale w skali mikro. O1000 zł, a na zabezpieczenie dajesz sprzęt o wartości np. 1200 – 1500 zł.

Mit 1 – Każdy może zanieść przedmiot do lombardu

Jest to stwierdzenie błędne. Lombard podpisuje umowy wyłącznie z osobami pełnoletnimi, które mają ważny dokument tożsamości. Nie może być zniszczony, a wszystkie dane muszą być czytelne.

Akceptowane dokumenty:

  • Dowód Osobisty,
  • Prawo Jazdy,
  • Paszport,
  • Karta Pobytu RP,
  • Książeczka Wojskowa.

Mit 2 – Lombard może sprzedać przedmiot w okresie obowiązywania umowy

Lombard wypłaca pieniądze, których zabezpieczeniem jest konkretny przedmiot. W wypadku pomyślnie zakończonej umowy Kupujący (Lombard) otrzymuje zwrot środków wraz z opłatami za magazynowanie przedmiotu. Żywa gotówka jest dużo bardziej atrakcyjna niż perspektywa sprzedaży mini wieży HiFi lub telefonu. W związku z tym lombard poczeka ze sprzedażą zostawionego u niego przedmiotu do momentu, gdy będzie to absolutnie konieczne tj. po niewypełnieniu postanowień umowy. 

Mit 3 – Towary w lombardzie pochodzą z przestępstw

Umowa z lombardem wiąże się z koniecznością potwierdzenia, że jesteś właścicielem danego przedmiotu. Warunek wpisany jest do umowy i nie wiąże się z żadnymi odstępstwami.

Współczesne lombardy to zupełnie inne miejsce niż w latach 90 XX wieku. Obecnie to wiarygodne organizacje, a nawet całe sieci, które zajmują się skupem sprzedażą przedmiotu z prawem ich odkupu. A jakie jest Twoje zdanie na temat lombardów?